سیستم های آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر :

در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر تمامی عناصر به کارر فته مانندآشکارسازها، شستی ها، آژیرها توسط یک کد یا آدرس مشخص می شوند. این سیستم قادر است با شناسایی آدرس المان ها محل دقیق وقوع آتش سوزی را با به صدا درآوردن آژیر آن بخش اعلام کند. این سیستم ها معمولا به صورت حلقوی (loop) سیم کشی می شوند. این سیستم ها دارای مشخصات فنی بالاتر و قابلیت های بیشتری نسبت به سیستم های متعارف هستند دارای سرعت بالای تشخیص حریق، شناسایی محل حریق و نگهداری آسان تر و راحت تر است. سیستم های آدرس پذیر همچنین اجازه می دهند تا بر روی ورودی ها و خروجی نظارت داشته باشید. این سیستم ها برای فضاهای با کاربری بزرگ تر مانند ساختمان های چند طبقه، برج ها و مراکز خرید مناسب می باشند.

 

تجهیزات سیستم آدرس پذیر :

 • کنترل پنــل آدرس پذیر (Addressable Control Panel) :

تابلوهای کنترل مرکزی برای دریافت سیگنال های ارسالی از سوی شستی ها و آشکارسازهای اتوماتیک و راه اندازی هشداردهنده های دیداری و شنیداری و نیز تعیین محل وقوع حریق و در مجموع مدیریت و اداره کل سیستم ، نقش اصلی را به عهده دارند .

تابلو های کنترل مرکزی بسته به نوع سیستم، قطع نظر از دریافت سیگنال های ورودی و صدور فرامین برای تجهیزات خروجی، ممکن است توانایی پشتیبانی عملیات دیگری را نیز داشته باشند.صحت عملکرد سیستم، تغییر آدرس ها، امکانات برنامه ریزی و دلخواه سازی، تنظیم زمان، راه اندازی مجدد آشکارسازها، ساکت نمودن آژیرها و خاموش نمودن تجهیزات هشدار دیداری ، ذخیره اطلاعات و رویدادها، نمایش وضعیت ، برقراری ارتباط تلفنی با مراکز مسئول، چاپ گزارشات و کنترل کلیه رله ها از جمله عملیاتی است که تابلو کنترل مرکزی اعلام حریق قادر به انجام آن ها هستند. بر همین اساس تابلوهای کنترل مرکزی ممکن است شامل همه یا تعدادی از کلیدها و دیودهای نمایشگر از جمله کلیدهای تمرین، راه اندازی مجدد، سکوت، ورودی اطلاعات و… باشند. البته تابلوهای کنترل مرکزی هوشمند یا آدرس پذیر جدا از چراغ های راهنما دارای صفحه نمایش مخصوص هستند و امکان اتصال به رایانه و ثبت اتفاقات از طریق آن نیز دارد و در عین حال می توان با تجهیزاتی چون مودم یا کارت شبکه از راه دور نیز کنترل شوند.

null
 • دتکتور دودی (Smoke Detector ) :

این نوع دتکتورها دارای محفظه‌ای هستند که بعد از پر شدن دود به این محفظه تحریک شده و با تغییر جریان عبوری به مرکز کنترل اعلام حریق می‌نمایند و در دو نوع ارائه می‌شوند:
۱-دتکتورهای دودی یونیزاسیون(Ionization): این نوع دتکتورها دارای یک عنصر تشعشع رادیواکتیو می‌باشند.در اثر عبور اشعه رادیواکتیو از هوای داخل محفظه و یونیزه کردن آن، مقداری جریان عبور می‌کند. در مواقعی که دود داخل این محفظه می‌شود، جریان عبوری تغییر می‌کند و باعث اعلام حریق می‌شود. به دلیل حساسیت زیاد در برابر دود، در جاهایی که حجم آتش زیاد و دود کم ایجاد می‌شود از این نوع دتکتورها استفاده می‌کنند ولی به طور کلی می‌توان آن‌ها را در مجتمع‌های مسکونی، ادارات و بیمارستان‌ها  و اتاق های سرور نصب نمود. بر روی این نوع دتکتورها علامت رادیواکتیو به معنی وجود تشعشعات رادیواکتیو حک می‌شود. از نظر زیست محیطی دفع این دتکتورها بعد از اتمام شارژ آن‌ها که حدود ۸ سال طول می‌کشد مشکلاتی به همراه دارد، لذا تولید این گونه دتکتورها رو به کاهش و توقف می‌باشد.

۲-دتکتورهای دودی نوری (اپتیکال) (Optical) : به این نوع دتکتورها، دتکتور فوتوالکتریک نیز گفته می‌شود و دارای یک سلول نوری در داخل خود می‌باشد که با ورود دود به محفظه و کم شدن نور تحریک شده و اعلام حریق می‌نماید. در محل‌هایی مانند انبار مواد PVC که در هنگام بروز حریق دود غلیظ تولید می‌شود و آتش‌سوزی به آهستگی انجام می‌گیرد استفاده از آن‌ها توصیه می‌شود.

null
 • دتکتور حرارتی (Heat Detector) :

این دتکتورها دارای یک مقاومت حرارتی می‌باشند که در اثر حرارت حاصل از آتش‌سوزی، مقدار مقاومت آن‌ها کم شده و باعث افزایش جریان می‌شود و به مرکز کنترل سیستم اعلام حریق، اعلام آتش‌سوزی می‌نماید و در دو نوع ارائه می‌شوند: نوع حرارتی ثابت(FIX) و نوع حرارتی افزایشی(Rate of Rise)(ROR) در محل‌هایی که تغییرات دما ناگهانی اتفاق می‌افتد(مانند آشپزخانه) از دتکتورهای نوع افزایشی استفاده می‌شود. این نوع دتکتورها دارای ولومی برای تنظیم دما می‌باشند.

null
 • دتکتورهای ترکیبی دودی-حرارتی (Smoke-Heat Detector) :

دتکتور ترکیبی (Multi Sensor) دارای سنسورهایی برای تشخیص حریق به روش های گوناگون است. به این معنا که عملکرد سنسورهای این نوع دتکتور، ترکیبی از عملکرد دو یا چند سیستم تشخیصی مستقل است. از اینرو دتکتور ترکیبی دود و حرارت از یک سنسور برای تشخیص دود و یک سنسور دیگر برای تشخیص حرارت استفاده می کند و در محل هایی مانند اتاق های بایگانی و کتابخانه ها که هم امکان وجود دود و هم حرارت هست به کار می روند.

null
 • آشکار ساز گاز منو اکسید کربن(Carbon monoxide Detector) :

در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر این آشکار ساز نقش اندازه گیری میزان منو اکسید کربن در هوا را برعهده دارد. همچنین با توجه به خواص ذکر شده از این سیستم ها، این دتکتور قادر است تا میزان دقیق این گاز را علاوه بر گزارش حریق یا خطا به پانل اعلام حریق منتقل نماید. آشکار نمودن نشت این گاز از آن جهت مورد توجه قرار دارد که، نشت این گاز حتی بدون بروز حریق ممکن می باشد و بسیار سمی و کشنده است.

null
 • شستی های اعلام حریق (Manual Call Point) :

شستی ها را می توان آشکارسازهای دستی نیز خواند. اینگونه تجهیزات همچون یک کلید عمل نموده و با تحریک از سوی فرد و یا افرادی که به وجود حریق پی برده اند سیگنال هشدار را برای مرکز اعلام حریق ارسال می کند. شستی ها معمولاً در دو نوع فشاری با شیشه و کششی مورد استفاده قرار می گیرند.

در نوع اول شیشه روی درپوش با فشار اندکی از سوی فرد شکسته و مدار هشدار فعال می شود.

در نوع دوم رویه شستی توسط فرد به پایین رانده می شود و سوئیچ تعبیه شده در زیر رویه در حالت هشدار قرار می گیرد. شستی ها دارای نوعی سوئیچ آزمایش و راه اندازی مجدد نیز هستند که برای بررسی صحت عملکرد و بازگردان شستی به حالت اولیه ( آماده به کار) مورد استفاده قرار می گیرد.

null
 • هشدار دهنده صوتی و نوری (Sounders and Flashers) :

از اجزای هشدار دهنده شنیداری و دیداری سیستم اعلام حریق می باشد که در آن یک چراغ فلاشر تعبیه شده تادر
صورت سر و صدا بودن محیط،آن چراغ افراد را از بروزحریق آگاه سازد. هنگام بروز حریق بعد از فرمان سنسورها به پنل مرکزی، پنل به آژیر فرمان می دهد و آژیرها شروع به هشدار می کنند. این آژیر در محوطه داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

null
 • کنترلر صدای هشدار دهنده صوتی (Sounder Control Unit) :

از اجزای هشدار دهنده سیستم اعلام حریق می باشد که هنگام بروز حریق بعد از فرمان سنسورها به پنل مرکزی، پنل به آژیر فرمان می دهد و آژیرها شروع به هشدار می کنند. این آژیر در محوطه داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و صدای آژیرها، باید از همه محل های ساختمان شنیده شود.

null
 • انواع ورودی و خروجی ها (I/O Modules) :

ماژول های هر سیستم بر اساس پروتکل های خاص آن سیستم طراحی یا در نظر گرفته می شوند. این ماژول ها می توانند به صورت های ذیل باشند:

– ماژول اتصال تجهیزات کانونشنال ورودی به لوپ سیستم آدرس پذیر

– ماژول اتصال تجهیزات کانونشنال خروجی به لوپ سیستم آدرس پذیر

– ماژول رله خروجی برای فرمان به تجهیزات اعلام حریق، اطفاء حریق، خاموش کردن سیستم های تهویه و…

– ماژول مانیتورینگ برای اطلاع از وضعیت کنتاکت های ولوها، پرشر سوئیچ ها و…

– ماژول اتصال شبکه های داخلی پنل های اعلام و اطفاء حریق

– ماژول اتصال به شبکه های خارجی LAN ،BMS ،Ethernet و…

null

موارد و مناطق مورد استفاده:

ساختمان های اداری، ساختمان های مسکونی، کتابخانه ها،  کارخانه ها، مدارس، هتل ها، دانشگاهها و بیمارستان ها و غیره…

پروژه های اجــرا یی :

 

 • null

  سالن همایش های بین المللی کیش

  تاپکـــــو

 • null

  بازار مرجان کیــش

  تاپکـــــو

 • null

  بازار مرکز تجاری کیش

  تاپکـــــو