سیستم های متعارف

سیستم اعلام حریق متعارف :

سیستم اعلام حریق متعارف از یک پنل مرکزی، تجهیزات کشف حریق مانند دتکتورها و هشدار دهنده های مختلف از قبیل آژیر، هشدار دهنده های صوتی و نوری تشکیل شده است. پنل مرکزی کنترل و اعلام حریق به شبکه برق اصلی وصل می شود؛ البته اغلب وجود باتری های پشتیبان امکان حفظ سیستم در زمان قطع برق را نیز میسر می سازند. سیستم های متعارف از چند مدار (زون) تشکیل شده است که هر مدار به تجهیزات مختلف اعلام (آشکارسازها و آژیرها و …) مجهز بوده و در یک بخش مجزا از ساختمان وصل شده اند. تجهیزات این سیستم در مقایسه با انواع پیشرفته تر ، ارزانتر و در نتیجه برای ساختمانهای کوچک مناسب هستند. نقطه ضعف این سیستم ها عدم امکان تشخیص محل دقیق وقوع حریق می باشد.

تجهیزات سیستم متعارف :

 • کنترل پنــل متعارف (Conventional Control Panel) :

اصلی ترین و مهم ترین قسمت سیستم اعلام حریق، تابلوی کنترل مرکزی است. این سیستم وظیفه ارتباط بین شستی ها و آشکارسازها و وسایل اعلام حریق مانند آژیرها و چراغ ها را بر عهده دارد. در سیستم اعلام حریق متعارف نحوه ارتباط آشکارساز ها با تابلوی کنترل مرکزی به این صورت است که در مواقع بروز حریق ، تحریک آشکارساز یا فشار شستی اعلام حریق اتصال کوتاهی را در مدار ایجاد می کند، وجریان مدار افزایش می ­یابد ( نه به حدی که اتصال کوتاه کامل تلقی شود و باعث اعلام خطا گردد) در نتیجه مرکز کنترل، اعلام حریق می نماید. تابلوی کنترل مرکزی از طریق مدار الکترونیکی بعد از تشخیص حریق، رله های مربوطه را وصل می کند و آژیرها و چراغ های اعلام خطر را به کار می اندازد.

درسیستم های اعلام حریق، مکانی را که می خواهیم حفاظت کنیم به مناطق مشخص تقسیم  می­ کنیم تا در صورت بروزحریق بتوان محل حریق را سریع تر و راحت تر تشخیص داد. به هر کدام از این مناطق یک زون گفته می­ شود. از نظر ظرفیت، تابلوی کنترل مرکزی را با زون (منطقه) تقسیم بندی می کنند و معمولاً به صورت ۲، ۴، ۸، ۱۶، ۲۴، ۳۲ زون ارائه می­ شوند.

null
 •  بیم دتکتور (Beam Detector) :

در مواردی که بخواهیم مکان وسیعی مانند سالن یک کارخانه و یا سالن موزه و … را تحت پوشش سیستم اعلام حریق قرار دهیم و نصب دتکتورهای معمولی مشکل و یا غیر اقتصادی باشند از این نوع دتکتورها استفاده می­ گردد.

این  نوع دتکتورها دارای یک قسمت فرستنده (TX) هستند که اشعه­ ای به سمت گیرنده (RX) می فرستد. این دو قسمت در دو سمت سالن نصب می شوند و هرگاه عاملی مانند دود بین این دو عنصر واقع شود و ارتباط اشعه را قطع کند باعث اعلام خطر می گردد. در بعضی از این نوع دتکتورها فرستنده و گیرنده روی یک قسمت وجود دارد و در قسمت روبرو  یک انعکاس دهنده (Reflector) نصب می­ گردد. این دتکتورها می توانند فضایی به پهنای ۱۵ متر و به طول ۱۰ الی ۱۰۰ متر را تحت پوشش خود قرار دهند و ارتفاع نصب آن­ها بین ۲٫۷ متر تا ۲۵ متر است. ولتاژ کار آن­ها ۲۴ ولت DC و جریان مصرفی درحالت ساکن حدود ۵۰ میلی آمپر و در هنگام اعلام خطر ۷۰ میلی آمپر است. هر چه فاصله­ ی بین گیرنده و فرستنده افزایش یابد جریان مصرفی نیز افزایش می یابد.

null
 • دتکتور دودی (Smoke Detector ) :

این نوع دتکتورها دارای محفظه‌ای هستند که بعد از پر شدن دود به این محفظه تحریک شده و با تغییر جریان عبوری به مرکز کنترل اعلام حریق می‌نمایند و در دو نوع ارائه می‌شوند:
۱-دتکتورهای دودی یونیزاسیون(Ionization): این نوع دتکتورها دارای یک عنصر تشعشع رادیواکتیو می‌باشند.در اثر عبور اشعه رادیواکتیو از هوای داخل محفظه و یونیزه کردن آن، مقداری جریان عبور می‌کند. در مواقعی که دود داخل این محفظه می‌شود، جریان عبوری تغییر می‌کند و باعث اعلام حریق می‌شود. به دلیل حساسیت زیاد در برابر دود، در جاهایی که حجم آتش زیاد و دود کم ایجاد می‌شود از این نوع دتکتورها استفاده می‌کنند ولی به طور کلی می‌توان آن‌ها را در مجتمع‌های مسکونی، ادارات و بیمارستان‌ها  و اتاق های سرور نصب نمود. بر روی این نوع دتکتورها علامت رادیواکتیو به معنی وجود تشعشعات رادیواکتیو حک می‌شود. از نظر زیست محیطی دفع این دتکتورها بعد از اتمام شارژ آن‌ها که حدود ۸ سال طول می‌کشد مشکلاتی به همراه دارد، لذا تولید این گونه دتکتورها رو به کاهش و توقف می‌باشد.

۲-دتکتورهای دودی نوری (اپتیکال) (Optical) : به این نوع دتکتورها، دتکتور فوتوالکتریک نیز گفته می‌شود و دارای یک سلول نوری در داخل خود می‌باشد که با ورود دود به محفظه و کم شدن نور تحریک شده و اعلام حریق می‌نماید. در محل‌هایی مانند انبار مواد PVC که در هنگام بروز حریق دود غلیظ تولید می‌شود و آتش‌سوزی به آهستگی انجام می‌گیرد استفاده از آن‌ها توصیه می‌شود.

null
 • دتکتور حرارتی (Heat Detector ) :

این دتکتورها دارای یک مقاومت حرارتی می‌باشند که در اثر حرارت حاصل از آتش‌سوزی، مقدار مقاومت آن‌ها کم شده و باعث افزایش جریان می‌شود و به مرکز کنترل سیستم اعلام حریق، اعلام آتش‌سوزی می‌نماید و در دو نوع ارائه می‌شوند: نوع حرارتی ثابت(FIX) و نوع حرارتی افزایشی(Rate of Rise)(ROR) در محل‌هایی که تغییرات دما ناگهانی اتفاق می‌افتد(مانند آشپزخانه) از دتکتورهای نوع افزایشی استفاده می‌شود. این نوع دتکتورها دارای ولومی برای تنظیم دما می‌باشند.

null
 • شستی های اعلام حریق (Manual Call Point) :

این شستی ها برای اعلام حریق دستی ساخته شده اند. در حالت عادی کنتاکت شستی باز است و در حالت اعلام حریق، یک مقاومت سری با شستی ( که مقدار آن طبق استاندارد ۴۷۰ اهم است(  در مسیر به طور موازی با مقاومت انتهای خط قرار می­گیرد و جریان افزایش می­یابد و در نتیجه تابلوی کنترل مرکزی اعلام حریق می­کند. روی شستی ها کلمه Fire نوشته می­شود و به رنگ قرمز است. این شستی ها دو نوع اند: ۱) نوع شیشه ای : در نوع شیشه ای شستی تحت فشار قرار دارد و با شکسته شدن شیشه آزاد و سپس کنتاکت آن بسته می­شود. در این شستی ها نباید نیاز به شکستن شیشه با چکش باشد، بلکه باید با فشار، شیشه شکسته شود و شستی فعال گردد.  ۲) نوع فشاری : در انواع فشاری باید شستی را فشار داد تا کنتاکت آن بسته شود.

null
 •  هشدار دهنده صوتی (Indoor Sounder Control) :

از اجزای هشدار دهنده سیستم اعلام حریق می باشد که هنگام بروز حریق بعد از فرمان سنسورها به پنل مرکزی، پنل به آژیر فرمان می دهد و آژیرها شروع به هشدار می کنند. این آژیر در محوطه داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و صدای آژیرها، باید از همه محل های ساختمان شنیده شود.

null
 • هشدار دهنده صوتی و نوری (Sounders and Flashers) :

از اجزای هشدار دهنده شنیداری و دیداری سیستم اعلام حریق می باشد که در آن یک چراغ فلاشر تعبیه شده تادر
صورت سر و صدا بودن محیط،آن چراغ افراد را از بروزحریق آگاه سازد. هنگام بروز حریق بعد از فرمان سنسورها به پنل مرکزی، پنل به آژیر فرمان می دهد و آژیرها شروع به هشدار می کنند. این آژیر در محوطه داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

null
 •  آژیر موتوری – سیرن  (Motor Siren) :

در محیط های پر سروصدا، مانند محیط ها ی کارگاهی و صنعتی ازآژیرهای  موتوردار،که صدای قوی تولید می­ کنند استفاده می ­شود.

null
 • چراغ ریموت اندیکاتور(Remote Indicator) :

ممکن است در بعضی مواقع خود منطقه آتش سوزی دارای قسمت های متعددی باشد و هنگام بروز حریق به تشخیص دقیق تر محل حریق نیاز باشد.  مثلاً در آپارتمان­هایی که هر طبقه از آن یک زون است و خود طبقه دارای چند واحد است، برای تشخیص این که آشکارسازهای کدام اتاق باعث به صدا در آمدن آژیرها شده اند، در بالای سر در واحدها یا اتاق ها چراغ ریموت اندیکاتور نصب می­کنند در صورت عمل کردن هر کدام از آشکارسازهای اتاق مربوطه این چراغ نیز روشن می ­شود.

null

موارد و مناطق مورد استفاده:

در ساختمان ها و فروشگاه های کوچک،سوله ها و… مناسب هستند.

پروژه های اجــرا یی :

 • شرکت آب و نیروی کیش

  تاپکـــــو

 • شرکت سیالات حفاری پارس نوین

  تاپکـــــو

 • شرکت تجهیز کننده آمبولانس (مه شکن سازه)

  تاپکـــــو